Azoknak, akik nem akarják az ügyeletes orvosra bízni a szülést, kereshetnek maguknak szülészorvost és/vagy szülésznőt. Először vegyük sorra, mi szól az ügyeletes orvos és a fogadott orvos mellett:
Ügyeletes orvos:
Pro:
- nem kerül pénzbe a várandós gondozás
- szerencsés, ha a lakhelyhez közeli kórház modern, jól felszerelt
- biztosan ez a kórház van a legközelebb
Kontra:
- A vizsgálatok alatt nem feltétlenül ugyanaz a doktor vizsgálja meg a kismamát. (Mi három alkalomból háromszor más orvossal találkoztunk)
- Nem kapjuk meg a megfelelő tájékoztatást (Ezt nekem a vizsgálatkor éppen helyettesítő orvos mondta, mivel annyira pörgetniük kell a kismamákat, hogy nincs idejük minden fontos információt átadni)
- Nem biztos, hogy az az orvos vezeti le a szülést, aki várandósságot kísérte
- Kérdéses az orvos felkészültsége, jó híre, tapasztalata
- Kérdéses a kórház felszereltsége
- Hiába van időpont, sokszor úgy is sokat kell várni
Fogadott orvos:
Pro:
- Egy orvos kíséri végig az anyukát a várandósság alatt, sokszor jó kapcsolat alakul ki az orvossal
- Az időpontra többségében pontosan behívnak, sokszor még korábban is, ha úgy érkezünk
- Szabadon választunk, a saját felelősségünk, így valószínűleg a legjobbat választjuk
- Bármikor felhívhatjuk
- Készségesen segít, válaszol a kérdéseinkre
- A szülés után is nagy eséllyel figyel az anyukára
Kontra:
- minden vizsgálat után fizetni kell
- így vagy úgy, a szülés után is fizetni kell
- ha éppen közbejön valami az orvosnak (szülés), akkor el kell tolnia az időpontot
Mikor mindezeket mérlegeltük, úgy döntöttünk, hogy magánrendelésre megyünk. Sokan az ügyeletes orvosnak is meghálálják a közreműködését, mi legalábbis így tettünk volna, így majdnem ugyanott tartunk. Ha eldöntöttük, hogy szülészorvost választunk sok szempontból vizsgálhatjuk meg, hogy kit választunk:
- Internetről: Sokan a cikkeket, fórumokat böngészve, és az ott leírt tapasztalatokra alapozva találják meg a nekik megfelelő orvost. Mivel a net népe általában panaszkodni jár fel, ha találunk egy olyan orvost, akiről jókat írnak, nem nagyon lehet mellélőni. Kevesen fektetnek energiát abba, hogy leírják a szülés utáni tapasztalataikat, ha minden simán ment. Negatívumokból jóval több található.
- Ismeretségből: A családban, barátokban, ismerősökben a legtöbben megbízunk. Miért is akarna hazudni, vagy rábeszélni minket egy rossz orvosra? Pontosan el tudják mesélni a történetüket, az élményeiket, tapasztalataikat. Persze minden orvosnak lehet rossz napja, de nyugodtan alapozhatunk ezekre a javaslatokra.
- Kórház alapján: Ha szimpatikus egy kórház felszereltsége, jó híre, vagy mások javasolták, kinézhetünk onnan is egy orvost. Elég felmenni az adott kórház weboldalára, és máris megtaláljuk az ott praktizáló orvosokat.
Van még egy szempont, de abban az esetben nem az orvos játssza a főszerepet, hanem a szülésznő, dúla. Talán az anyukának Ő adja a legtöbb segítséget. Az orvos bejön, levezeti a szülést, és elmegy. Mindegy, fizetünk-e neki vagy sem. A dúla viszont más. A vajúdástól a kórházból való távozásig mellettünk van (vagy vannak, mivel egyszer nekik is lejár a műszakjuk). Kevesen tudják, de a dúlát is fel lehet kérni, ugyanúgy, mint az orvost.